View the embedded image gallery online at:
https://www.alpinka.sk/sk/wellness/finska-sauna#sigProIdeb640f56d3

View the embedded image gallery online at:
https://www.alpinka.sk/sk/wellness/finska-sauna#sigProIde0a0be3ab3

O SAUNE - LIEČIVÉ ÚČINKY

Saunovanie uvoľňuje telo i dušu, nervové napätie, prináša psychickú a fyzickú relaxáciu a regeneráciu síl. Sauna dokáže uviesť telo a dušu do harmonického a rovnovážneho stavu. Sauna je vraj prameňom mladosti, pomáha posilňovať krvný obeh, skvalitňuje činnosť srdca a oživuje pleť.

Liečivé účinky saunovania sú známe už od nepamäti.

  • saunovanie má predovšetkým výborný preventívny účinok. Pri pravidelnom saunovaní sa vytvorí odolnosť voči viróznym infekciám dýchacích ciest.Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad.
  • zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče ktoré žijú na ľudskom tele (mimochodom, len dvakrát v živote je vaše telo úplné zbavené roztočov, keď sa narodíte a keď vyjdete zo sauny), vďaka čomu sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám.
  • má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest.
  • zároveň pôsobí upokojujúco, uvoľňuje dušu i telo, prináša psychickú i fyzickú relaxáciu, odstraňuje psychické vypätie, prejavujúce sa nespavosťou, nervozitou, stavmi úzkosti, vyčerpanosťou, bolesťami hlavy, kĺbov a pod.
  • prispieva k získaniu dokonale čistej pokožky s viditeľným kozmetickým efektom, uvoľneniu a sviežosti s povzbudením mnohých životných funkcií, zlepšeniu telesnej koordinácie, atď.
  • z liečebného hľadiska má saunovanie podporný význam. Je známe využívanie aromaterapie (pri liečbe horných dýchacích ciest, pri poruchách pohybového ústrojenstva, pri nespavosti), sauna sa využíva na prehriatie kĺbov pri niektorých ortopedických diagnózach, pri niektorých klimakterických problémoch.
  • dôležité je však vyvrátiť mylný názor, že saunovaním schudnete. Je pravda, že pri saunovaní stratíte asi 500g vody a taktiež saunovanie pomáha k lepšiemu rozloženiu vody v organizme, čo zmenšuje opuchy u ľudí s nadváhou, keď mizne voda z tukových tkanív. Nahromadené tuky však nezmiznú a vodu rýchlo doplníte.

saunaSauna nie je vhodná pre všetkých. Je vhodná len pre osoby, ktorým neboli zistené príznaky žiadneho závažného ochorenia (akútneho alebo zhoršeného chronického). Chorý by sa pred návštevou sauny mal poradiť so svojím lekárom. Niektoré ochorenia do sauny vôbec nepatria(akútne zápaly, niektoré kožné ochorenia, kontraindikované gynekologické problémy, degeneratívne ochorenia a pod.). Kvôli vysokým teplotám je prísne zakázaná epileptikom, pacientom s ochoreniami obličiek, so srdcovo-cievnymi problémami, vysokým krvným tlakom, chorobami pľúc a ľuďom trpiacim zápalmi kĺbového aparátu. Návštevu sauny neodporúčame ani pri virózach, horúčkových stavoch alebo zápalových ochoreniach, u žien v období menštruácie alebo tehotným.

O SAUNE - AKO SA SAUNOVAŤ

Zásady saunovania

Najideálnejším intervalom medzi jednotlivými návštevami sauny je jeden alebo dva týždne. Vo všeobecnosti sa zdravý človek bez príznakov ochorenia nemusí báť mimoriadnych vedľajších účinkov. V opačnom prípade je lepšie poradiť sa s lekárom.So saunovaním možno začať už u detí od troch rokov. Je však známe, že Fíni túto hranicu posúvajú oveľa nižšie. Čas pobytu detí v saune by sa mal prispôsobiť ich veku a počas saunovania by nemali zostať bez dozoru dospelého. Pre najmladšie deti je vhodné saunovanie 1x do týždňa, najlepšie na spodnej lavici. Procedúra má pozostávať z troch pobytov po 5-10minút v potiarni pri teplote 80°C s následným ochladením v bazéne alebo na chladnom vzduchu.

Pred návštevou sauny by ste nemali piť alkoholické nápoje. Inak sa môžu dostaviť pocity nevoľnosti a slabosti. Zníženie motorických funkcií môže viesť k menším úrazom, dokonca k náhlemu úmrtiu, spôsobenému preťažením organizmu. po skončení saunovania je potrebné stratené tekutiny doplniť čistou vodou, zeleninovým vývarom, ovocnou šťavou alebo minerálkou. Okrem alkoholu sa pred saunovaním, a najmä po ňom, neodporúča ani fajčenie. Prekrvenými sliznicami dýchacích ciest sa ľahšie vstrebávajú škodliviny a celý očistný zmysel kúry vyjde nazmar.

Jednu až dve hodiny pred návštevou sauny je dobré zjesť menšiu porciu jedla. Plný žalúdok totiž preťažuje organizmus, takže môže dôjsť k nevoľnosti až kolapsu. Vhodný nie je ani úplne prázdny žalúdok. Náhly pokles cukru v krvi môže viesť k mdlobám. Odporúča sa saunovanie vo dvojici kvôli prípadným nevoľnostiam.

  • ideálnym časom na saunovanie je najmä jeseň a zima kvôli prevencii ochorení.
  • na prípravu a odpočinok po ukončení procedúry si treba vyhradiť dostatok času.


Priebeh saunovania

Na začiatku by mal byť očistný kúpeľ, pri ktorom si celé telo umyjeme mydlom a vodou.

Potom nasleduje samotný pobyt v potnej miestnosti. Pokožka by mala byť obnažená, aby sa pot mohol voľne odparovať. Začiatočníci sa usadia na najnižšie lavice, pokročilejší vyššie. Čas strávený v saune by nemal prekročiť 15 minút. Najdôležitejšie je, aby sme sa zdržali v saune len takú dlhú dobu, kým sa tam cítime príjemne. Najlepšia poloha pre pobyt v potnej miestnosti je pozícia ležmo, prípadne v sede tak, aby sme nohy mali na rovnakej lavici, na ktorej sedíme, to znamená približne v rovnakej výške, ako sedíme. Silnejšiemu poteniu napomáha para, ktorá sa tvorí pri polievaní horúcich saunových kameňov vodou. Skúsení vyznávači sauny si zvyknú do vody primiešať aj zopár kvapiek éterického oleja. Tu platí zásada, aby sme používali pravé oleje, nie syntetické náhrady, pretože tie nemajú vždy také účinky, ako pravé. Oleje treba dávkovať opatrne, stačí pár kvapiek.

Ďalšou fázou je ochladzovanie. Ochladiť sa môžeme studeným vzduchom, prúdom studenej vody v sprche alebo v bazéne. Ak ste uprednostnili ochladzovanie studeným vzduchom, nemalo by trvať dlhšie ako 2 až 5 minút, pričom sa odporúča zhlboka dýchať. Pri sprchovaní studenou vodou postupujeme od dolných končatín cez paže, bedrá, šiju až po prednú stranu trupu. Hlavu by sme mali vynechať úplne. Pri ochladzovaní v bazéne pomaly ponárame telo do studenej vody. Táto fáza procedúry má trvať dovtedy, kým nepocítime chlad.

Celú procedúru je dobré zopakovať 2-3 krát. Tentoraz sa pri saunovaní usadíme na vyššie postavené lavičky, aby sa telo čo najrýchlejšie rozhorúčilo.

Po skončení saunovania je dôležitý oddych v odpočinkovej miestnosti, kde sa zabalíme do prestieradla alebo deky a v pokoji alebo pri príjemnom rozhovore počkáme, až pominú všetky sprievodné javy, ako napr. pocit chladu, potenie, mierne závrate a pod. Organizmus sa postupne vracia do bežného režimu. Ideálnou formou relaxácie je masáž rozohriateho svalstva, pre športovo zdatných ľudí dokonca mierna záťaž v podobe cvičenia.

Celková doba trvania saunovania je približne 1,5-2 hodiny. Ak sa celý proces prevádza odborne a s citom, výsledkom je príjemný pocit uvoľnenia a ľahkej únavy.

View the embedded image gallery online at:
https://www.alpinka.sk/sk/wellness/finska-sauna#sigProIde0a0be3ab3

Pokyny pre návštevníkov Wellness domčeka ALPINKA

1. Prosíme všetkých návštevníkov , aby sa pri vstupe do Wellness domčeka vyzuli, alebo použili náhradnú obuv

2. Dodržiavajte prosím kľud a čistotu.

3. Z bezpečnostných dôvodov nemanipulujte s riadiacimi jednotkami sauny a infrasauny

4. Prosíme všetkých návštevníkov, aby neotvárali a neprikladali drevo do piecky

5. V celom priestore je zakázané fajčiť, konzumovať potraviny a používať alkoholické nápoje

6. Za bezpečnosť mimo Wellness domčeka je zodpovedný návštevník. Vstup do jazierka je na VLASTNÚ ZODPOVEDNOSŤ

7. Pri vychádzaní zo sauny, infrasauny a domčeka zatvárajte prosím dvere, aby Vám neunikalo teplo

8. Škody, ktoré spôsobí návštevník, nahlási a uhradí na recepcií penzióna Alpinka

9. Použité plachty odkladajte prosím do koša na prádlo

10. Dodržiavajte prosím dohodnutú dĺžku pobytu vo Wellness domčeku, po skončení odovzdajte kľúč na recepcií penzióna Alpinka


Za dodržiavanie týchto pokynov Vám veľmi pekne ĎAKUJEME!

PRAJEME VÁM, aby ste sa tu cítili príjemne , výborne si oddýchli a zrelaxovali si telo i dušu. Budeme radi ak náš Wellness domček budete využívať často.

Majitelia penziónu Alpinka Joja&Rudi Kučákovci