INFRASAUNA

Znamená skutočne pokrok v oblasti saunovania s možnosťou regenerácie organizmu pri použití terapeutického efektu infračerveného žiarenia podobného, ako je tepelné slnečné žiarenie a jeho účinky. Nie je to UVA ani UVB (ultrafialové žiarenie), ktoré pôsobí pri opaľovaní zo slnečného žiarenia a spôsobuje opálenie. Z toho dôvodu nie je sa potrebné obávať používania infračervenej sauny.

Infračervené žiarenie je neviditeĺné pre oči s vlnovými dĺžkami od 0,07mikrónov do 15 mikrónov, ktoré sa nachádza pod spektrom červeného svetla, avšak jeho účinky na telo dokážeme cítiť ako tepelnú energiu. Účinné infračervené tepelné žiarenie preniká pod povrch kože do hĺbky až 3 - 4 cm (čiže väčšej hĺbky než suchá sauna) a vyvoláva celý rad liečebných a zdravie upevňujúcich procesov. Slnko produkuje väčšiu časť svojej energie v infračervenej spektrálnej oblasti. Naša atmosféra okolo zeme toto teplo prepúšťa.


Aký je to druh tepla?
Nie každé infračervené žiarenie sa správa rovnako. Je známe, že rôzne vlnové dĺžky prenikajú do tela do rôznej hĺbky. Vyžarovacia energia jednotlivých žiaričov závisí na prevádzkovej teplote a vlastnostiach ohrievačov. V prípade infračervených žiaričov je dôležité nastaviť optimálnu vyžarovaciu energiu, ktorá riadi energiu do tela tam, kde je najviac potrebná. Rovnako dôležité je, že tepelný efekt preniká do tela a nie je iba povrchový. Keramické infražiariče žiariče vyvinuté špeciálne pre tieto účely sú riešením – a umožňujú telu využiť pozitívne účinky infračervenej sauny optimálne bez ohrozenia vnútorných orgánov.

Rozdiely infrasauny a klasickej sauny
Infrasauna využíva infračervené žiarenie pre priamy ohrev ľudskej tkáne do hĺbky. Infražiarenie je nastavené výrobcom keramických ohrievačov čo najbližšie ľudskému žiareniu aby naše telo mohlo absorbovať 90% infračerveného žiarenia, ktoré sa dostane k ľudskej pokožke. Klasická sauna je založená na nepriamom pôsobení tepla tzv. konvekcia (vedenie tepla v kvapalnom a plynnom prostredí) najskôr sa ohreje vzduch a potom prestupom tepla cez pokožku telo, druhá je tzv. kondukcia - priama premena tepelnej energie s minimálnimi stratami, ktorá má ozdravujúci účinok. V infrasaune je cca 20% energie využitej na ohriatie vzduchu a okolitého prostredia pričom cca 80% ďalšej energia ma priamy účinok na organizmus. Preto infrasauna prehrieva organizmus do väčšej hĺbky ako klasická sauna. , Infračervená sauna vylučuje 3x väčšie množstvo vody z organizmu pri relatívne nízkych teplotách od 40 do 60 oC ako klasická sauna pri teplotách ďaleko vyšších od 90 do 105 oC. Nižšia teplota vzduchu je dôležitá pre ľudí s vyšším kardiovaskuárnym rizikom, pretože toto riziko sa v klasických saunách veľmi zvyšuje. V infračervených saunách je teplota príjemnejšia na dýchanie. Samotné saunovanie je možné aj pri otvorených dverách, pokiaľ požadujeme iba svalové prehriatie prípadne v ľahkom oblečení pred športovým výkonom, posilovaním, behaním.

Účinky/Indikácie:

 • Podporuje zrýchlenie krvného obehu, podobné ako pri fyzickej aktivite, čím zlepšuje elasticitu a poddajnosť ciev.
 • Zvyšuje elasticitu kolagénových tkanív. Tento efekt je dôležitý najmä pri následnej práci so svalmi, šľachami a kĺbmi. Zahriatím je naťahované tkanivo ďaleko menej namáhané. /najmä pri následných masážach/
 • Pomáha znižovať svalový spazmus – stuhnutie.
 • Priamo znižuje stuhnutosť kĺbov. Napr. 20% zníženie kĺbovej stuhnutosti u reumatoidných kĺbov prstov.
 • Zvýšené periférne prekrvenie pôsobí na znižovanie opuchov, čo pomáha zastaviť zápaly, znižuje bolesť a urýchľuje hojenie.
 • Efekt infrasauny je prospešný aj u hypertenzných pacientov, a tiež u ľudí, ktorí majú nekomplikované kardiovaskulárne potiaže. V bezpečnom rozpätí 40-45° C pravidelným používaním znižuje vysoký krvný tlak, naopak nízky tlak zvyšuje. /vhodnosť vopred konzultujte so svojím lekárom/
 • Znižuje hmotnosť priamym vylučovaním tuku a samotným potením /spotreba energie potrebnej na vytvorenie potu/.
 • Pri menopauze uľavuje od nervozity, mrazenia, depresie, točenia hlavy, ...
 • Prospešný vplyv na kožu: zvyšuje elasticitu a vypnutie, tvrdú pokožku zmäkčuje, prečisťuje od nečistôt a zrohovatených buniek, uvoľňuje upchané póry, čím zlepšuje stav akné. Pomáha zlepšovať stav ekzémov a psoriázy, jaziev, keloidov, ...
 • Urýchľuje akýkoľvek program proti celulitíde /napr. telesnou aktivitou a masážami, zlepšením stravovacích návykov a vylepšením pitného režimu/. Infračervené lúče pomáhajú i pri spaľovaní kalórií (za polhodinu zlikvidujú 600 až 800 kalórií).
 • Zlepšením funkcie kože sa znižuje aj nepríjemný telesný zápach.
 • Infrasauna je využívaná k navodeniu celkového uvoľnenia, k odpočinku, k relaxácii, alebo ako predhriatie a uvoľnenie svalov pred masážou alebo pohybovou aktivitou (cvičenie, beh, posilňovanie, a pod.).
 • Má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest.
 • Znižuje bolesti zubov a ďasien (infračervené žiarenie vedie k celkovej strate nervovej odpovede na bolesť).
 • Znižuje výskyt migrény.
 • Znižuje opuchy.

Kontraindikácie

 • V prípade používania liekov, akútnych zranení, zápalov, tehotenstva, akútnych kardiovaskulárnych ochorení, silikonových implantátov - pred návštevou infrasauny odporúčame konzultáciu s lekárom.